جالب ترین برنده های جایزه نوبل ادبیات

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، بعد از این که نوبل ادبیات در سال 2018 به علت اتفاقات حاشیه ای، هیچ برنده ای نداشت، این بار اهالی ادبیات در سراسر دنیا، مشتاقانه منتظرند ببینند کدام نویسنده و شاعر به این موفقیت دست می یابند.

جالب ترین برنده های جایزه نوبل ادبیات

به گزارش، تا اعلام اسامی دو برنده نوبل ادبیات 2019، هشت روز دیگر باقی است. بعد از این که نوبل ادبیات در سال 2018 به علت اتفاقات حاشیه ای، هیچ برنده ای نداشت، این بار اهالی ادبیات در سراسر جهان، مشتاقانه منتظرند ببینند کدام نویسنده و شاعر به این موفقیت دست می یابند.

هر چند که تجربه نشان داده است هر قدر هم اعضای آموزشگاه نوبل در انتخاب برنده کوشش نمایند، باز هم سر و صدای عده ای از منتقدان درخواهد آمد که این چه انتخابی بود آقایان و خانم های آموزشگاه؟! در این مطلب نگاهی داریم به چند برنده نوبل ادبیات که دارای شخصیت عجیب و ویژگی خاصی بودند یا با جایزه شان رفتار متفاوتی داشته اند.

شاید کمتر کسی بداند که وینستون چرچیل، سیاست مدار کهنه کار و مشهور انگلستان، جایزه نوبل ادبیات را برده است! ولی چنین چیزی واقعیت دارد. چرچیل، نخست وزیر انگلستان که به زیرکی مشهور بوده است، طبع نویسندگی داشت و حتی در مقطعی از این راه درآمد کسب می کرد. او بعد از جنگ جهانی دوم، خاطراتش از این دوران را تحت عنوان کتابی به نام جنگ جهانی دوم نوشت و از قضا جایزه نوبل ادبیات 1953 را هم برنده شد و سر و صدای منتقدان را درآورد.

شاید بشود گفت بدشانس ترین برنده نوبل ادبیات اریک آکسل کارلفلدت، شاعر سوئدی است که در فاصله نامزد شدن تا روز اعلام اسم برنده، از جهان رفت و جایزه نوبل ادبیات 1931 بعد از مرگ به او اهدا شد. البته شایعاتی هم مبنی بر این که او در سال 1919 میلادی هم این جایزه را برده، اما قبول نکرده است، وجود دارد.

یکی از جنجالی ترین برندگان نوبل ادبیات، باب دیلن، خواننده و آهنگ ساز آمریکایی است. انتخاب دیلن به عنوان برنده، تعجب خیلی ها را برانگیخت. عده ای بر این باور بودند که باب دیلن بیشتر یک موسیقی دان است تا یک چهره ادبی. حاشیه ها به همین جا ختم نشد و دیلن تماس مسئولان جوایز نوبل را جواب نداد و در نتیجه پایش را به مراسم اعطای جوایز نگذاشت و خیلی خونسرد برای اجرای برنامه راهی لاس وگاس شد!

در بین تعداد پرشمار برندگان اروپایی یا به عبارتی برنده های سفیدپوستِ جایزه نوبل ادبیات، بالاخره در سال 1986 میلادی، نام یک سیاه پوست هم وارد فهرست برندگان شد. وله سوینکا، نویسنده، شاعر و نمایش نامه نویس نیجریه ای اولین و فعلاً آخرین سیاه پوستی است که توانست نوبل ادبیات را از آن خود کند. از آثار این نویسنده و شاعر، تنها یک نمایش نامه به نام مرداب نشینان به فارسی ترجمه شده است.

یکی دیگر از کسانی که در برابر دریافت جایزه نوبل ادبی مقاومت کرد و حاضر نشد آن را بپذیرد، ژان پل سارتر، فیلسوف و نمایش نامه نویس فرانسوی بود. نام سارتر به عنوان برنده نوبل ادبیات در سال 1964 اعلام شد، اما او هیچ شاد نشد و آن را رد کرد. او در نامه اش به دبیر دایمی آموزشگاه سوئد نوشته بود که بنا به ملاحظاتی، نمی تواند و نمی خواهد این جایزه را بپذیرد. این در حالی است که سارتر به مبلغ نقدی این جایزه احتیاج داشت.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جالب ترین برنده های جایزه نوبل ادبیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جالب ترین برنده های جایزه نوبل ادبیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید