چرا مجلس امروز تکلیف علاوی را معین نکرد؟

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، ایرنا نوشت: عبدالقادر الجمیلی تحلیلگر مسایل سیاسی عراق امروز (دوشنبه) گفت که نتیجه اختلاف های روزافزون اخیر میان محمد توفیق علاوی نخست وزیر جدید و جناح های سیاسی که به چند وزارتخانه چشم طمع دارند، نشست رای اعتماد مجلس را به تاخیر انداخت.

چرا مجلس امروز تکلیف علاوی را معین نکرد؟

نشست رای اعتماد به کابینه نخست وزیر جدید قرار بود امروز برگزار گردد که به علت اختلاف نظر میان محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق و حسن الکعبی معاون اول وی به چهارشنبه آینده موکول شد.

امروز رئیس مجلس عراق در بیانیه ای که از سوی دفتر رسانه ای وی منتشر شد گفت که این نشست روز پنجشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد.

گروه های سیاسی کرد و اهل سنت از جمله مخالفان اصلی علاوی و کابینه وی هستند زیرا اعتقاد دارند که نخست وزیر در انتخاب و معرفی وزیران دولت با آنها رایزنی و مشورت نکرده است.

الجمیلی در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک گفت که این تاخیر تا زمان دست یابی به راهکار ها به وسیله رایزنی ها میان علاوی و کردها و به ویژه حزب دموکرات کردستان ادامه خواهد یافت چرا که اغلب وزارتخانه ها به حزب اتحادیه میهنی کردستان رسیده است.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد که علاوه بر شکاف های موجود در حوزه سنی ها، همچنین گفت و گوهایی میان مشاور علاوی و جریان ملی الحکمت (به رهبری سید عمار حکیم) برای مشارکت آنها در تشکیل دولت آینده انجام شد چرا که این جریان معتقد است که ترکیب وزارتخانه ها در اختیار سائرون (مقتدی صدر) و الفتح (هادی العامری) قرار گرفته است.

وی از علاوی نخست وزیر جدید به دلیل تلاش برای راضی نگه داشتن جناح های سیاسی بدون توجه به تظاهر نمایندگان و ملت عراق در وهله نخست که در صورت تحقق نیافتن مطالبات آن ها در تشکیل دولت مستقل خواستار دولت نجات ملی و یا دولت نظامی خواهند شد انتقاد کرد و گفت که بعضی مخالفان با تشکیل دولت علاوی روی تظاهرات هایی که از فردا شروع می گردد حساب باز می نمایند که این موضوع دولت علاوی را محکوم به شکست می نماید.

الجمیلی در خصوص درخواست مقتدی صدر برای برگزاری تظاهرات میلیونی در صورت تشکیل نشدن دولت گفت: این درخواست باعث ایجاد نگرانی و وحشت در میان بعضی از احزاب و گروه های سیاسی شده است چرا که سبب شد آنها فکر نمایند که بیشتر کابینه علاوی به وسیله سائرون متعلق به جریان صدر است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در خصوص سناریوهایی پیش روی دولت علاوی شرح داد: ممکن است فرایند موجود با خواسته های تظاهرنمایندگان همگرایی داشته باشد و امکان هم دارد که بازیگران بزرگ صحنه سیاسی از تشکیل نشدن دولت علاوی ترس داشته باشند چرا که سخت است رئیس جمهور شخص دیگر را برای نخست وزیر انتخاب کند و برهم صالح که اختلاف های فراوانی با جناح های موجود سیاسی دارد خود مسوولیت نخست وزیری را بر عهده خواهد گرفت.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "چرا مجلس امروز تکلیف علاوی را معین نکرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مجلس امروز تکلیف علاوی را معین نکرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید