فلاحت پیشه: ایران هیچ گاه خود را مصرف انتخابات آمریکا نمی کند

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ایران هیچ گاه خود را صرف موضوعات انتخابات آمریکا نمی کند گفت: اگر قرار به بازگشت آمریکا به برجام باشد ایران باید ملاحظات خاص صیانتی داشته باشد چون ممکن است آمریکا با عنوان عنصری مزاحم تنها به دنبال اجرای مکانیزم ماشه در برجام باشد.

فلاحت پیشه: ایران هیچ گاه خود را مصرف انتخابات آمریکا نمی کند

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با وبلاگ تصویر و سرگرمی با اشاره به مذاکرات انجام شده در عرصه بین المللی درباره برجام گفت: ترامپ زمان مذاکره با ایران را از دست داده به طوری که دیگر هرگونه پیشنهاد مذاکره ولو مستقیم جدی از طرف آمریکا در ایران با واکنش مثبت روبرو نمی شود چون سال جاری سال انتخابات آمریکا است.

وی یادآور شد: از همان زمان انقلاب تاکنون مساله ایران در شرایط خاصی به مساله انتخاباتی در آمریکا تبدیل شد لذا اکنون از هرگونه علائم سبز از سوی ترامپ در ایران برداشت انتخاباتی می شود. مردم و دولتمردان ایرانی فکر می نمایند علائم ترامپ غیرتعهدآور است و تنها صرفه مالی برای ترامپ دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید نمود: هیچ گاه سیاست فشار بر ایران نتیجه نداده که ایران پای میز مذاکره رود؛ این بار هم این اتفاق رخ نمی دهد و ایران پشت میز مذاکره با آمریکا نمی نشیند. تنها روی خوش ما به دیپلماسی است آن هم ایران در شرایطی در سال انتخابات آمریکا روی خوش نشان می دهد که معیار عینی قابل محاسبه ای در قالب برجام اتفاق افتاده باشد. ما نباید گرفتار یکسری حرف ها شویم؛ معیار همان 915 نوع تحریمی است که با آمدن ترامپ مجددا برگشت. باید این تحریم ها برداشته شود.

وی تاکید نمود: ایران قطعا در شرایطی در سال انتخابات آمریکا به میز مذاکره برمی شود که در قالب برجام باشد قطار برجام باید توسط آمریکا دوباره به ریل برگردانده شود درغیر این صورت ایران به هیچ وجه پای میز مذاکره نمی رود. ایران تاکنون چنین اشتباهی ننموده و الان هم نمی نماید چون اگر رخ دهد معنایی جز استفاده انتخاباتی نخواهد داشت.

فلاحت پیشه با بیان این که ایران هیچ گاه خود را مصرف انتخابات آمریکا نمی نماید، اضافه نمود: اگر مذاکره در قالب بازگشت به برجام باشد باید همراه با برداشته شدن تحریم ها صورت گیرد همچنین ضمانت های قوی تری وجود داشته باشد که آن موقع می تواند مذاکرات را در چارچوب برجام احیا کرد وگرنه هیچ گاه در سال انتخابات آمریکا کاری نمی نماید که با رفتارهایش به سیاستمداران آمریکا یاری کند آن هم افرادی همچون ترامپ که بیشترین توهین را به ایرانی ها در کل جهان و حتی آمریکایی ها داشته است. امروز یاغی ترین اشخاص در مقابل معادلات بین المللی ترامپ، پامپئو و تیم اطرافش است.

وی با تاکید مجدد بر این که امکان مذاکره وجود ندارد، گفت: در طول 40 سال گذشته قطع ارتباط با آمریکا نهادینه شد که بخشی از آن جنبه اخلاقی به خود گرفته به تبع آن هر چه آمریکایی ها قیافه یاغی تری از خود نشان دهند ایرانی ها با آن مقابله می نمایند. امروز ترامپ این وجهه را به خود گرفته است و اگر در قالب برجام زمانی با جان کری مذاکره شد چون چهره دیگری از خود نشان دادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع بندی با بیان این که امکان مذاکره برای اجرای برجام و نه اصلاح آن وجود دارد، اظهار کرد: هرگونه راهبردی در سایه انتخابات که باعث یاری به ترامپ شود، درست نیست؛ چون آنها همان افرادی هستند که جهان را رنجیده خاطر نموده اند؛ لذا ما نباید کاری کنیم که وجهه ایران در جهان خراب شود. اگر هم آمریکا بخواهد به برجام برشود نباید تبدیل به عنصر مزاحمی شود که تنها به دنبال اجرای مکانیزم ماشه باشد قطعا در آن موقع هم ایران باید با ملاحظات جدی برخورد کند لذا تاکید ما براین است که ایران باید ملاحظات صیانتی خاص خود را داشته باشد.

وی در خصوص این که آیا امکان بازگشت آمریکا به برجام وجود دارد، گفت: اگر ترامپ تا زمان انتخابات به برجام برنشود ایران تبدیل به عامل منفی برای او در رقابت های انتخاباتی می شود چون اکنون طبق نظرسنجی ها دو سوم آمریکایی ها معتقدند که برجام یاریی به امن شدن جهان می نماید؛ لذا ترامپ می داند که باید اقدامی ولو خنثی درباره برجام نموده در این بین خیلی از نزدیکان ترامپ کوشش کردند که او را به سمت عملیات نقطه زنی علیه ایران حرکت دهند که با سقوط پهپاد آمریکایی ارزیابی آنها از توازن قدرت ایران برهم خورد و ترامپ چاره ای جز به دیپلماسی ندارد هرچند که در گزینه دیپلماسی هم سردرگم است.

فلاحت پیشه توضیح داد: ترامپ می خواهد حداقل عکسی با مقامات ایرانی داشته باشد که اگر این اتفاق بدون دریافت دستاورد مثبتی رخ دهد چهره مثبت ایران را در جهان خراب می نماید؛ مگر آنکه ترامپ با برگشتن به برجام روی خوش به معاهدات بین المللی نشان دهد؛ البته که معتقدیم فضای انتخابات آمریکا هم فضای مانور بیشتری برای ایران فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فلاحت پیشه: ایران هیچ گاه خود را مصرف انتخابات آمریکا نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلاحت پیشه: ایران هیچ گاه خود را مصرف انتخابات آمریکا نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید