دیپلمات ایرانی خواهان اجماع جهانی علیه تحریم ظریف شد

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، دیپلمات ایرانی درباره اقدام غیرقانونی آمریکا در تحریم وزیر امور خارجه ایران هشدار داد و خواهان اقدام جامعه جهانی در مقابله با این رویه و جلوگیری از عواقب منفی آن بر دیپلماسی و چندجانبه گرایی شد.

دیپلمات ایرانی خواهان اجماع جهانی علیه تحریم ظریف شد

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، با ارسال نامه ای به مدیران کل سازمان های بین المللی و همچنین سفرای مستقر در وین، درباره اقدام غیرقانونی آمریکا در تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هشدار داد و خواهان اقدام جامعه دنیای در مقابله با این رویه و جلوگیری از عواقب منفی آن بر دیپلماسی و چندجانبه گرایی شد.

کاظم غریب آبادی در این نامه ضمن اشاره به اینکه علت اصلی و واقعی تحریم دکتر ظریف توسط آمریکا، توانمندی و ظرفیت های بالای ایشان در نمایندگی از مردم ایران در عرصه بین المللی و همچنین حمایت صادقانه وی از گفت وگو، دیپلماسی، صلح و چندجانبه گرایی است ، اضافه نمود: این اقدام، نمونه شاخص دیگری از اقدامات غیرقانونی بی شمار آمریکا در راستای سیاست فشار علیه ایران از جمله به وسیله تروریسم مالی و گستاخی جسورانه آمریکا به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در مورد برجام است.

وی با تاکید بر اینکه تحریم وزیر خارجه یک دولت عضو سازمان ملل متحد ، نقض فاحش اصول و هنجارهای اساسی حقوق بین الملل از جمله منشور ملل متحد بوده و خدشه ای بر دیپلماسی و چند جانبه گرایی است، افزود: این تصمیم خودسرانه آمریکا، بار دیگر دوگانگی سابقه دار مقامات این کشور در ارائه اظهارات متناقض را افشاء کرد. این اقدام همچنین در ضدیت با اصول و قوانین تاسیسی حقوق دیپلماتیک و مصونیت مقامات عالیرتبه کشورها است.

این دیپلمات ایرانی با ابراز نگرانی در مورد اینکه تحریم محمد جواد ظریف یک عقب گرد جدی برای دیپلماسی و همچنین ضربه اسفناک به قوانین و رویه نامه های دیپلماتیک است، این اقدام را تضعیف کننده حرفه دیپلماسی و به خطر انداختن تعاملات دیپلماتیک برای ارتباط دولت ها با یکدیگر دانست.

وی همچنین با اشاره به محدودیت های اعمالی از سوی دولت آمریکا در تردد و فعالیت های وزیر خارجه ایران در سفر اخیر خود به نیویورک، آن را تعرض حرمت شکنانه به بند دوم ماده 1 5 منشور ملل متحد، کنوانسیون 1945 مزایا و مصونیت های سازمان ملل، و همچنین اصول عرفی بین المللی مندرج در کنوانسیون روابط دیپلماتیک 1961 وین عنوان نمود و چنین اقدامی را نشان دهنده نقض تعهد آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل بر اساس توافقنامه مقر در سال 1947 و تمامی قطعنامه های مرتبط مجمع عمومی سازمان در این خصوص دانست.

در قطعنامه 212، 73 مجمع عمومی که آخرین نمونه آن می باشد، به صراحت از کشور میزبان می خواهد که محدودیت های اعمالی نباید ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان باشد و از میزبان می خواهد تا بدون هیچ وقفه ای، هر گونه محدودیت های اعمالی را رفع نماید.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللیی مستقر در وین همچنین با هشدار به مقامات سازمان ملل و سفرای مستقر در وین در مورد عواقب جدی نقض بی وقفه بنیان های گفت وگوی میان دولتی، همکاری بین المللی و چندجانبه گرایی، تحریم وزیر خارجه ایران را توهین به همه دیپلمات ها در سراسر دنیا دانست و اضافه نمود: دولت آمریکا، اهانت آشکار خود به دیپلماسی را بواسطه تحریم دکتر ظریف، یک دیپلمات مورد احترام در سطح دنیای که نقش بزرگی را در برقراری صلح دنیای به وسیله تعاملات حرفه ای با دیگران ایفاء نموده، آن هم در زمانی که دنیا به شدت به دیپلماسی احتیاجمند است، نشان داد.

غریب آبادی در انتها با تاکید بر اینکه احتیاج است تا جامعه بین المللی این رفتار غیرقانونی آمریکا را به شدیدترین وجه ممکن محکوم نماید، اضافه نمود: سازمان ملل، نهادهای فرعی و سازمان های تخصصی آن، و همچنین دولت های عضو آن بایستی در دفاع از اصول تاسیسی حقوق بین الملل و نفی تعصبات دنیای در کنار یکدیگر بایستند؛ چرا که در غیر این صورت، با پیامدهای منفی طولانی مدت برای دیپلماسی و عملکرد حیاتی آن روبرو خواهند شد.

وزارت خزانه داری آمریکا که به اتاق جنگ مالی کاخ سفید علیه مردم ایران تبدیل شده، نهم مرداد ماه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم ها قرار داد.

دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا (اوفک) در بیانیه ای دلیل این اقدام را تبعیت ظریف از دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران عنوان نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "دیپلمات ایرانی خواهان اجماع جهانی علیه تحریم ظریف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات ایرانی خواهان اجماع جهانی علیه تحریم ظریف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید