داستان قطعنامه آمریکا علیه ایران و برجام به روایت لاوروف: سعی کردم به پمپئو شرح دهم

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه گفت: سعی کردم به پمپئو شرح دهم

داستان قطعنامه آمریکا علیه ایران و برجام به روایت لاوروف: سعی کردم به پمپئو شرح دهم

به گزارش خبرگزاری وبلاگ تصویر و سرگرمی، سرگئی لاووف وزیر خارجه روسیه در تبادل نظر با با شبکه تلوزیونی روسیه 1 گفت: رفتار آمریکا در خصوص ایران و برجام ضد و نقیض و ناموزون است.

وی در ادامه مطرح نمود: اقدامات امریکا در خصوص برجام ممکن است به جنجال جدی و تفرقه در شورای امنیت بینجامد. باوجود اینکه ایران توافق ها در برجام را اجرا نموده اما می بینیم که آمریکا به بهانه رفتار تهران و بد خواندن آن تحریم هایی را علیه این کشور وضع می نماید. آمریکا به همه کشورهای دنیا می گوید نباید با کشورهایی که واشنگتن می خواهد منزوی کند تجارت نمایند.

مقامهای آمریکایی زمانی که احتیاج دارند تا منافع مالی کشور خود را پیش ببرند چندان خجالت نمی کشند. ظرافت های دیپلماتیک و کنایه ها از مدتها پیش کنار گذاشته شده است.

وزیر خارجه روسیه تاکید نمود: مساله با شرکای امریکایی ما درباره ایران در هر صورت به همین بازمی گردد. آمریکا به این نتیجه رسید که برجام همان طور که ترامپ گفت، معامله بدی است و اینکه دولت اوباما اشتباه بزرگی مرتکب شد و این توافق بد را امضا کرد. دو سال پیش آمریکا از برجام خارج شد. مقامهای امریکایی گفتند که هیچکس نمی تواند در صورتی که مانع واشنگتن برای مجازات ایران بخاطر توافقی گردد که آمریکا از آن خارج شده است.

این موضع مقامهای آمریکایی ضد و نقیض و ناموزون است .آمریکا گفت که به تعهدات خود عمل نمی نماید و این تعهدات شامل خودداری از تحریم ایران و اجازه دادن به این کشور برای شرکت در مبادلات بازرگانی و مالی بین المللی می شد.

لاوروف اعلام کرد: آمریکا اعلام نموده بود که از این اقدامات خودداری می نماید و علاوه بر آن مانع خواهد شد تا کشورهای دیگر نیز در خصوص ایران چنین رفتاری (تحریم) داشته باشند. آمریکا پس از اعمال تحریم ها در خصوص ایران کشورهای دیگر را از تجارت با تهران برحذر داشت و تهدید به مجازات این کشورها کرد و اکنون آنها در صورت همکاری با ایران دسترسی به بازار آمریکا نخواهند داشت و کار به دادگاه می کشد.

از طرف دیگر آمریکا معامله هسته ای را توافق بد می داند و می خواهد آن را تغییر دهد ازجمله می خواهد محدودیت تسلیحاتی را که در ماه اکتبر بسر می رسد تمدید کند. ما و سایر اعضای برجام هیچ گونه دلایل قانونی، سیاسی و بویژه اخلاقی نمی بینیم که تصمیمات شورای امنیت و خودمان را مورد تمسخر قرار دهیم.

همه این موارد را صادقانه به شرکای آمریکایی شرح دادیم. با این وجود آنها تصمیم گرفتند تا قطعنامه مربوطه را ارائه نمایند. به غیر از آمریکا فقط دومنیکن به این قطعنامه رای مثبت داد.

11عضو دیگر شورای امنیت ازجمله همه کشورهای اروپایی از رای دادن به این قطعنامه خودداری کردند.

وزیر خارجه روسیه تاکید نمود: به این صورت حتی احتیاج به وتو نبود زیرا در صورتی احتیاج به وتو بود که 9 رای به آن داده می شد اما فقط دو رای موافق داده شد. در همین حال ما از این وضع شاد نیستیم. ما از اینکه آمریکا به این گونه در شورای امنیت بازنده شد لذت نمی بریم.

آمریکا به احتمال زیاد می دانست که چه می نماید آنها می خواستند این پیغام را بدهند که قاطعیت دارند و کار را ناتمام نمی گذارند و برای ارائه پیش نویس قطعنامه کوشش خواهند کرد. آمریکا با متوسل شدن به شیوه های ظاهرا قانونی و به ظاهر حقوقی برای بازگرداندن تحریم ها در خصوص ایران که برای همه کشورهای دنیا لازم الاجرا باشد کوشش می نماید.

این اقدام ساده نخواهد بود زیرا کشوری که یک بسته جامع توافق ها را که از سوی شورای امنیت تایید شده نقض نموده است و بطور رسمی از این بسته خارج شده ابزار قانونی برای اجرای این عملیات ندارد.

من سعی کردم همه این مساله را به صراحت و در فضای دوستی به پمپئو شرح بدهم. ما با شرکای آمریکایی و سایر اعضای شورای امنیت در نیویورک و در چند پایتخت در این مورد کار می کنیم.

اکثریت کشورها این کوشش های امریکا را نادرست و غیرسازنده می دانند.این کوشش ها ممکن است بدون نتیجه باشد اما ممکن است به جنجال بسیار جدی و تفرقه در شورای امنیت بینجامد و در نهایت به اعتبار آن ضربه بزند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "داستان قطعنامه آمریکا علیه ایران و برجام به روایت لاوروف: سعی کردم به پمپئو شرح دهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان قطعنامه آمریکا علیه ایران و برجام به روایت لاوروف: سعی کردم به پمپئو شرح دهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید