تلفات بمب های خوشه ای در جهان دو برابر شده است

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، یک گروه خلع سلاح که بر استفاده از بمب های خوشه ای در جهان نظارت دارد، گفت تلفات ناشی از استفاده از مهمات خوشه ای که تسلیحات کشتار جمعی ممنوعه هستند در سال 2016 بیش از دو برابر سال قبلتر بوده است.

تلفات بمب های خوشه ای در جهان دو برابر شده است

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این گروه موسوم به ائتلاف مهمات خوشه ای اعلام کرد که قریب به 1000 تن با انفجار این مهمات کشته یا زخمی شدند. اکثریت افزایش استفاده از این بمب ها در جنگ شش ساله و نیمه سوریه است که در آن مهمات خوشه ای از همان اوایل جنگ استفاده می شود.

ده ها تن دیگر نیز در سال گذشته میلادی و در جریان بمباران ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن و همچنین انفجار بقایای مهمات خوشه ای در لائوس ناشی از بمباران آمریکا در این کشور در دوران جنگ ویتنام کشته و زخمی شده اند.

این داده ها در گزارش سالانه این مرکز نظارتی به کنوانسیون مهمات خوشه ای نیز الحاق شده که استفاده از چنین مهماتی را ممنوع کرده است. این معاهده در اول اوت 2010 اجرایی شده و تا به امروز 119 کشور آن را امضا کرده یا با مفاد آن موافق هستند.

تعدادی از کشورهای تولید کننده اصلی این سلاح ها شامل آمریکا، روسیه، چین و اوکراین این معاهده را امضا نکرده یا آن را قبول ندارند. تقریبا تمامی کشورها در خاورمیانه آن را امضا کرده یا قبول دارند.

ائتلاف مهمات خوشه ای اعلام کرد که در مجموع 971 تن بر اثر بمب های خوشه ای در 2016 کشته یا زخمی شده اند که از این تعداد 860 تن در سوریه، 51 تن در لائوس و 38 تن در یمن بوده اند. این گروه گفته که غیرنظامیان 98 درصد این تلفات را شامل می شوند.

سایر کشورها که تلفات آنها ناشی از انفجار بمب های خوشه ای است بوسنی و هرزگوین، عراق، لبنان، لیبی، صربستان، سودان جنوبی و ویتنام هستند.

ائتلاف مهمات خوشه ای در مقدمه گزارش 2017 خود آورده است: مهمات خوشه ای به دو دلیل خطر مهمی برای غیرنظامیان هستند که شامل تاثیر زمان استفاده از آنها و ماهیت مرگبار آنهاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تلفات بمب های خوشه ای در جهان دو برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفات بمب های خوشه ای در جهان دو برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید