چرایی سفر های متعدد مقامات آمریکایی به افغانستان

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، هر چند ترامپ در ظاهر نشان داده که تمایل دارد غائله افغانستان هر چه سریعتر به خاتمه برسد اما وضعیت موجود در این کشور بیانگر آن است که آمریکا راهی دراز برای خارج شدن از باتلاق خود ساخته دارد.

چرایی سفر های متعدد مقامات آمریکایی به افغانستان

به گزارش گروه دیگر رسانه های وبلاگ تصویر و سرگرمی، از سال 2001 میلادی که آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و با ائتلاف چند کشور به افغانستان لشکرکشی کرد، تا امروز واشنگتن هزینه های اقتصادی و جانی زیادی را در این کشور متحمل شده اما با وجود صرف این هزینه ها وضعیت موجود در افغانستان به هیچ وجه به نفع آمریکا نیست.

علاوه بر تاثیرات داخلی گسترده ای که حملات ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان داشته، این جنگ تاثیرات منطقه ای و بین المللی متعددی را نیز در بر داشته و دولت های آمریکایی را بطور مرتب درگیر خود نموده است.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز بطور گسترده ای درگیر غائله افغانستان بوده و شروع مذاکرات رو در رو با طالبان نیز با هدف یاری کردن به خروج ایالات متحده از باتلاق خودساخته افغانستان بوده است.

اهمیت افغانستان برای آمریکا

افغانستان از جهات مختلفی برای آمریکا اهمیت دارد که مهمترین مورد آن هم مرز بودن با رقیبان اصلی ایالات متحده یعنی چین و ایران و نزدیکی به حریم خلوت روسیه است. علاوه بر این، افغانستان دارای مرزی نسبتا طولانی با ایران است و حضور نظامی آمریکا در این کشور به معنای آن است که ایالات متحده در کنار رقیبان و دشمنان سنتی خود حضوری همیشگی دارد.

علاوه بر این موارد، افغانستان دارای منابع عظیم زیرزمینی است و هر چند تا کنون فرصت مناسبی برای بهره برداری از این منابع وجود نداشته اما به هر حال سود موجود در این منابع به حدی است که آمریکا نمی تواند به راحتی از آن چشم بپوشد.

بر همین اساس شاید ترامپ در ظاهر بگوید که قصد خروج نظامی از افغانستان را دارد اما حقیقت موجود در افغانستان حکایت دیگری را بازگو می نماید.

این موضوع وقتی نمود بیشتری پیدا می نماید که به نحوه رفتار آمریکا با دولت های افغانستان و روند تشکیل دولت های جدید در این کشور توجه کنیم. اینکه ترکیب دولت مستقر در کابل به گونه ای باشد که منافع آمریکا در افغانستان با کوچکترین چالش ممکن روبرو گردد بخشی از اهداف پنهان واشنگتن در مورد افغانستان را به تصویر می کشد.

سفرهای متعدد دستاورد اندک

شاید به دلیل همین اهمیت باشد که مقامات مختلف آمریکایی بطور مرتب با سفر به کابل کوشش می نمایند تا به هر نحو ممکن حضور ایالات متحده در امور جاری افغانستان را به تصویر بکشند.

در همین رابطه دیروز یکشنبه البته در سفرهایی جداگانه وزیر دفاع و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به کابل سفر نموده و با مقامات بلندپایه افغانستان دیدار کردند.

این سفرها در حالی انجام می گردد که دولت آمریکا به دلیل انجام مذاکراه با طالبان در حالیکه دولت افغانستان در آن حضور ندارد، بخشی از جمعیت این کشور را به خود بدبین نموده است.

پیش از ترامپ، باراک اوباما نیز قصد داشت تا با خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان هزینه های نظامی حضور در این کشور را برای ایالت متحده به حداقل برساند که البته توفیق چندانی در این رابطه نداشت.

اکنون ترامپ نیز با شعار کم کردن هزینه های خارجی، نظامیان آمریکایی را از این کشور روانه آن کشور می نماید و با گروه های مختلف تاثیر گذار در روند کشورها وارد مذاکره می گردد و همچنین با انتخاب نمایندگان ویژه در امور کشورها سعی در پیشبرد سیاست های خود دارد؛ نمونه های کره شاقتصادی و افغانستان مثال هایی روشن در این رابطه هستند.

در این میان افغانستان اما حکایتی متفاوت دارد؛ آمریکا با اقدام سال 2001 خود تحولات افغانستان را به سمتی پیش برد که خود تبدیل به یکی از قربانیان آن شد، انفجارهای تروریستی پی در پی و درگیری های مسلحانه روزانه تنها دو مورد از مسائل ناتمامی هستند که سیاستگذاران آمریکایی نقشی پر رنگ در بروز آنها داشته اند.

حضور پرتعداد فرستاده های واشنگتن در افغانستان یاریی به بهبود اوضاع این کشور جنگ زده نمی نماید. حضور آمریکا در افغانستان تا اینجای کار دستاورد چندانی را برای کاخ سفید نداشته و شاید رهایی از باتلاق افغانستان نیازمند آن باشد که تصمیم گیرندگان اصلی در آمریکا با عبرت دریافت از تجربیاتی که از سال 2001 تا کنون بدست آورده اند طرحی نو را برای رهایی خود و خاتمه دادن به رنج مردم افغانستان دربیندازند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چرایی سفر های متعدد مقامات آمریکایی به افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی سفر های متعدد مقامات آمریکایی به افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید