هاید پارک، بزرگ ترین پارک سلطنتی در لندن

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، هاید پارک (Hyde Park)، پارک اصلی فهرست شده در لندن است و بزرگ ترین پارک سلطنتی این شهر به شمار می رود. این پارک به 3 پارک سلطنتی دیگر لندن متصل می باشد که از ورودی کاخ کنزینگتون تا کاخ باکینگهام یک زنجیره را تشکیل می دهند.

هاید پارک، بزرگ ترین پارک سلطنتی در لندن

هنری هشتم در سال 1536، این پارک را از کلیسای وست مینستر تحویل گرفت و مدت ها از آن به عنوان زمین شکار استفاده می کرد. درنهایت هاید پارک را در سال 1637 بر روی عموم مردم باز گذاشتند که خیلی سریع به یکی از پارک های معروف و محبوب در میان مردم تبدیل شد و در طول تاریخ، چندین مجسمه و فواره نیز به آن اضافه کردند که باعث جذابیت بیشتر و تنوع تفریحات آن شده است.

در قرن 18 میلادی و طبق دستور ملکه کارولین، به این پارک رسیدگی بیشتری کردند و چندین دوئل نیز در آن برگزار شد. آزادی بیان و تظاهرات از قرن 19 میلادی تا به امروز، 2 جزو جدایی ناپذیر این پارک به حساب می آیند؛ تا جایی که یک ناحیه مخصوص در هاید پارک را به گفتگوی آزاد اختصاص داده اند که با نام اسپیکرز کورنر (Speakers Corner) شناخته می شود.

همچنین بعضی از کنسرت های گروه های بزرگ موسیقی راک از جمله پینک فلوید، رولینگ استونز و کوئین نیز در قرن بیستم در این پارک برگزار و با استقبال بی نظیر مردم روبرو شد.

ابتدا هاید پارک و باغ های کنزینگتون (Kensington Gardens) به هم متصل بودند؛ اما آن ها را به دستور ملکه کارولین توسط دریاچه ای مصنوعی به نام سِرپنتاین (The Serpentine) جدا کردند. البته باغ های کنزینگتون، نزدیک غروب بسته می شود؛ اما پارک هاید در تمام طول سال از 5 صبح تا نیمه شب باز می مانَد. نام هاید ریشه ای آنگلوساکسونی دارد و در آن زمان واحد اندازه گیری در انگلیس محسوب می شده است.

بخش های مختلفی را برای سرگرم کردن بازدیدکنندگان در این پارک به وجود آورده اند. برای مثال می توانید شنای غازها و پرندگان دیگر را در دریاچه سرپنتاین تماشا کنید و برای تجدید قوا نیز سری به کافه سرپنتاین (Serpentine Café) در همان نزدیکی بزنید که محیطی آرامش بخش دارد و به تازگی آن را بازسازی کرده اند.

باغ گل رز (Rose Garden) در بخش جنوب شرقی پارک هاید قرار گرفته و بهترین زمان برای بازدید از آن در اوایل تابستان است. 2 فواره در این قسمت قرار گرفته است و بخش دایره شکل مرکزی آن که با پرچینی از گیاهان سرخدار محصور شده، شبیه به دهانه یک شیپور است و باغچه های گل نیز در حکم نُت های موسیقی هستند که از آن بیرون آمده اند.

درمجموع، فواره ها و مجسمه های متعددی را در پارک هاید ایجاد کرده اند که از این میان می توان به مجسمه سِرِنیتی (Serenity) اشاره کرد که در جنوب دریاچه سرپنتاین و نزدیک فواره یادبود پرنسس دایانا (Diana, Princess of Wales Memorial Fountain) واقع شده و برای طراحی آن از الهه طبیعت در مصر کمک گرفته اند.

مجسمه آشیل (Statue of Achilles)، اولین مجسمه ای بود که آن را در هاید پارک و کنار دروازه ملکه الیزابت نصب کردند. فواره شوق زندگی (Joy of Life Fountain) از 2 مجسمه برنز اصلی تشکیل می شود که دست یکدیگر را گرفته و بالای فواره درحال رقصیدن هستند و مجسمه 4 کودک نیز آن ها را احاطه کرده اند.

همچنین درخت اصلاح طلبان (The Reformers Tree)، قبلاً درخت بلوطی بوده که محل گردهمایی گروهی معترض و خواهان حق رأی برای تمام افراد به بلوغ رسیده محسوب می شد. در یکی از این اعتراض ها، آن ها این درخت را آتش زدند.

امروزه در محل به جامانده از آن، موزاییک های سیاه و سفیدی قرار داده و طرح یک درخت را بر روی آن طراحی کرده اند. یادبود هفتم ژوئیه (7 July Memorial) نیز به سال 2005 و بمب گذاری های تروریست ها در لندن اشاره دارد که طی آن، 52 تن از شهروندان عادی کشته شدند و 52 ستون به عنوان نمادی از این افراد در این بخش از هاید پارک ایجاد شده است.

بازدیدکنندگان می توانند در فصل بهار و تابستان، به قایق سواری در دریاچه سرپنتاین بپردازند و در استخر نزدیک آن شنا کنند. راهتان را ادامه دهید تا به کاخ کنزینگتون برسید؛ یعنی همان جایی که پرنسس دایانا و بعضی دیگر از خاندان سلطنتی انگلستان در آن زندگی کرده اند.

گالری های هنری سرپنتاین (Serpentine Galleries) نیز در باغ های کنزینگتون واقع شده و بعد از بازدید از آن می توانید به سمت ناحیه ناتینگ هیل (Notting Hill) بروید یا برشد و سایر قسمت های هاید پارک را کشف کنید. بخش ورزشی پارک، امکانات مختلفی را از جمله بازی تنیس، پینگ پونگ، دوچرخه سواری، اسب سواری و فوتبال تاچ راگبی برای بازدیدکنندگان تدارک دیده است. علاوه بر آن، کنسرت ها و مراسم گوناگونی به مناسبت های مختلف از جمله جشن کریسمس وینتر واندرلند (Hyde Park Winter Wonderland) در این پارک برگزار می شود که بهتر است از قبل برنامه های آن را چک کنید تا این موقعیت مناسب را از دست ندهید.

منبع: گردشبان

به "هاید پارک، بزرگ ترین پارک سلطنتی در لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاید پارک، بزرگ ترین پارک سلطنتی در لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید