فلزات گرانبها در کره ماه

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، در پژوهش های جیمز برنان و تیمش که اخیرا انجام دادند نشان می دهد که پلاتین و پالادیوم میتوانند مرتبط با سولفید آهن در لایه های ژرف سطح کره ماه باشند در حالیکه در ماگما های خارج شده از اعماق کره ماه این فلزات یافت شده اند.

فلزات گرانبها در کره ماه

دانشمندان بر این باورند که در لایه های مختلف سطح ماه مقادیر زیادی عناصر و فلزات مهم و گرانبها موجود است. پژوهش های جدید محققان و سنگ شناسان حاکی از وجود مقادیر زیادی فلز و عناصر گرانبها در لایه های زیرین سطح کره ماه است که نتایج تحقیقات دانشمندان در مجله Nature Geoscience نیز ارائه شده است.

جیمز برنان پرفسور و سرپرست زمین و علوم زیست محیطی دانشگاه دال هوسی کانادا اذعان کرد که وی و همکارانش توانستند تحقیقات موازی ای بر روی سطح ماه و کره زمین انجام دهند که بر اساس آن مواد معدنی سطح این دو کره را مورد آزمایش قرار دادند.

وی چنین گفت: ما توانستیم به ارتباط در بین سنگ های آتش فشانی کره ماه و بوجود سولفید آهن در لایه های سطح زیرین پوسته ماه پی ببریم، بر اساس مطالعاتی که بر روی رسوبات معدنی کره زمین انجام شده است فلزات گرانبهایی نظیر پلاتین و پالادیوم اغلب در مجاورت سولفید آهن هستند.

یکی از معروفترین فرضیه های شکلگیری کره ماه، فرضیه برخورد کیهانی است که سیاره ای دیگر به زمین اصابت کرده و در پی آن به شکل گیری ماه انجامیده و در نتیجه برخورد بخشی از سطح دو کره انرژی بسیار بزرگی ایجاد شده که مقادیری از مواد و عناصر سطح کره زمین را ذوب و جدا ساخته است، در این حالت زمین و ماه باید دارای ترکیب شیمیایی مشابهی باشند.

با این حال اندازه گیری هایی که از محتوای فلزات و عناصر مختلف بر روی سطح کره ماه در سال 2006 میلادی انجام شد به طور غیر منتظره ای حاکی از میزان پایین آن بود که پژوهشگران و کیهان شناسان توضیحی در رابطه با آن هنوز نتوانستند بیابند.

ولی در پژوهش های جیمز برنان و تیمش که اخیرا انجام دادند نشان می دهد که پلاتین و پالادیوم میتوانند مرتبط با سولفید آهن در لایه های ژرف سطح کره ماه باشند در حالیکه در ماگما های خارج شده از اعماق کره ماه این فلزات یافت شده اند.

محققان و نویسندگان نتایج بررسی خود را بر اساس تجسس و تحقیقات آزمایشگاهی عنوان داشته اند که بر طبق آن در شرایطی نزدیک به شرایط داخلی کره ماه به احتمال نه چندان زیاد اتصال و نزدیکی فلزاتی همچون پلاتین و پالادیوم با سولفید آهن باعث انتشار و خروج این فلزات به لایه های بیرونی کره ماه می شود.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید

به "فلزات گرانبها در کره ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلزات گرانبها در کره ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید