رشد 195 درصدی صادرات صنایع دستی سیستان و بلوچستان بعد از ثبت جهانی کلپورگان

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به نتایج بسیار خوب ثبت جهانی روستای کلپورگان در استان سیستان و بلوچستان گفت: رشد 195درصدی صادرات صنایع دستی این منطقه از مهم ترین نتایج ثبت جهانی کلپورگان است.

رشد 195 درصدی صادرات صنایع دستی سیستان و بلوچستان بعد از ثبت جهانی کلپورگان

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، پویا محمودیان معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، در نشست با مدیرکل و معاونان اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان، با اعلام این خبر اظهار کرد: پس از این که کلپورگان به عنوان روستای جهانی سفال و ایرانشهر به عنوان شهر ملی اعلام شدند، صادرات صنایع دستی استان با رشد 195درصدی صورت گرفت که در سال گذشته 11 میلیون دلار از مبادی رسمی صادر شده است.

او اضافه کرد: سیستان و بلوچستان یک استان استراتژیک در حوزه صنایع دستی است و سوزن دوزی و سفال دو هنر ارزشمند مردان و زنان صنعتگر این استان است.

محمودیان اضافه کرد: از هنرمندان صنایع دستی در تمام استان ها خصوصا از هنرمندان صنایع دستی سیستان و بلوچستان و زنان سوزن دوز بلوچ به صورت ویژه حمایت خواهیم کرد.

او ادامه داد: خوشبختانه در جلسه آنالیز شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی، هیئت داوری با آنالیز لازم و کارشناسی دقیق، روستای تنگه سرحه را به عنوان روستای ملی حصیربافی اعلام کردند.

محمودیان گفت: صنایع دستی استان در حوزه اشتغال، اقتصاد و رشد جامعه حائز اهمیت است به طوری که امروز با شنیدن واژه صنایع دستی، صنایع دستی سیستان و بلوچستان نیز یادآوری می گردد.

او در ادامه اضافه کرد: بحث تجاری سازی صنایع دستی که با طراحی، برندسازی، بسته بندی و افزایش حجم سفارشات صورت می گیرد، بسیار مهم است و قطعا برنامه های دیگری در آینده برای برندسازی صنایع دستی نیز انجام خواهد شد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور پس از این جلسه نیز از پارک علم و فناوری زاهدان بازدید به عمل آورد.

همچنین شب گذشته اولین سفره خانه سنتی در زاهدان ساخته شده با محصولات صنایع دستی با حضور معاون صنایع دستی کشور و جمعی از مسئولان استان سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

منبع: میراث آریا

به "رشد 195 درصدی صادرات صنایع دستی سیستان و بلوچستان بعد از ثبت جهانی کلپورگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 195 درصدی صادرات صنایع دستی سیستان و بلوچستان بعد از ثبت جهانی کلپورگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید