دچار افراط در مصرف آب، مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها شده ایم

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، همزمانی شیوع بیماری کرونا با سنت خانه تکانی در روزهای انتها سال لزوم مدیریت آب را می طلبد.

دچار افراط در مصرف آب، مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها شده ایم

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی به نقل از ایسنا، ژیلا آقایی با اشاره به اینکه در حال حاضر اولویت همه شهفرایندان رعایت مسائل بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر ما دچار افراط در مصرف آب، مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها شده ایم. باید به این نکته توجه کنیم که در کنار توجه به نکات بهداشتی که لازمه این روزهاست، موظف هستیم به میزان مصرف خود نیز دقت کنیم.

وی ضمن اشاره به اینکه استفاده بیش از حد از مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها می تواند سلامت ما را به خطر بیندازد، توضیح داد: یکی از نکات ساده برای صرفه جویی در مصرف آب طی این روزها این است که هنگام شست و شوی دست ها شیر آب را ببندیم و مجدد برای آبکشی آن را باز کنیم. لازم نیست که شیر آب در طول زمان 20 تا 30 ثانیه شست و شوی دست ها باز بماند.

مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه نمود: متاسفانه شیوع بیماری کرونا با سنت خانه تکانی در روزهای خاتمه سال همزمان شده است که این خود مصرف مضاعف آب را باعث شده است، بنابر این توصیه ما به افراد این است تا حد امکان خانه تکانی به ویژه مواردی که با مصرف آب همراه است را چند ماهی به تعویق بیندازند. در شرایط فعلی اگر ضرورتی ندارد می توان شستن فرش ها، دیوارها و ... را به زمان مناسب تری موکول کرد.

آقایی با اشاره به اینکه اگر طی این روزها آب مصرفی ما با مسئله ای روبرو گردد، همگی دچار استرس خواهیم شد، گفت: برای پیشگیری از این اتفاق به مدیریت مصرف آب احتیاج داریم و باید با جلوگیری از شست و شوهای غیرضروری دسترسی هیچ فردی را به آب سالم محدود نکنیم.

وی با تاکید بر اینکه طی این روزها ضمن رعایت نکات بهداشتی، موقعیت هموطنانمان در اقلیم های خشک و نیمه خشک کشور را نیز مدنظر داشته باشیم، اظهار کرد: با تقویت فرهنگ دگرخواهی که همیشه ایرانیان در شرایط حاد و بحرانی پیشتاز آن بوده اند، مشارکت اجتماعی را در این موقعیت بحرانی کشور بیش از پیش افزایش دهیم تا با همدلی و همراهی و با مدیریت استرس، این دوران سخت با کمترین خسارت ها به سلامت شهفرایندان و محیط زیست بگذرد.

مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه توضیح داد: بیشتر شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده ای که این روزها مصرف می کنیم دارای مواد آلی فرار هستند که به سرعت در فضا پخش می شوند بنابر این استفاده نادرست و بی رویه از آن ها می تواند آسیب هایی جدی به محیط زیست از جمله آب و خاک و سلامت انسان وارد کند.

آقایی در خاتمه توصیه کرد: از آب و مواد شوینده و ضدعفونی کننده به اندازه ضرورت و نه وسواس گونه استفاده کنیم تا در آینده دچار مسائل جدید غیرقابل جبران نشویم.

اخیرا شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام نموده است که مصرف آب در کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا جدید حدود 20 درصد افزایش یافته است. در تهران نیز میزان مصرف آب 14 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و اگر این فرایند مصرف همچنان ادامه داشته باشد با افت فشار روبرو خواهیم بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "دچار افراط در مصرف آب، مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها شده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دچار افراط در مصرف آب، مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها شده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید