دولت مستعفی یمن: قبل از عقب نشینی جدایی طلبان عدن مذاکره نمی کنیم

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، دولت مستعفی یمن ضمن استقبال از دعوت عربستان برای گفت وگو میان طرف های یمنی تاکید نمود: پیش از عقب نشینی جدایی طلبان جنوب از پایگاه هایشان در شهر عدن هیچ گونه گفت وگوی سیاسی با آنها انجام نخواهد شد.

دولت مستعفی یمن: قبل از عقب نشینی جدایی طلبان عدن مذاکره نمی کنیم

وزارت خارجه دولت مستعفی یمن طی بیانیه ای خاطرنشان کرد که این دولت بار دیگر از دعوت عربستان برای برگزاری نشستی جهت آنالیز تحولات اخیر عدن استقبال می نماید.

در این بیانیه آمده است: پیش از شروع هر گفت وگویی آمده ابتدا باید به آنچه در بیانیه ائتلاف درباره لزوم عقب نشینی شورای انتقالی از پایگاه هایی که در چند روز اخیر به کنترل درآمده، عمل گردد.

در مقابل شورای انتقالی جنوب بر آمادگی خود برای شرکت در گفت وگویی که ریاض خواهان شده، تاکید نمود اما تا این لحظه هیچ گونه نشانه ای از عقب نشینی این شورا از پایگاه های تحت کنترل خود در عدن از جمله کاخ ریاست جمهوری مشاهده نشده است.

پیشتر عربستان طرف های درگیر در عدن را به گفت وگوی فوری در این کشور دعوت نموده بود.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی پس از دیدارش با سلمان بن عبدالعزیز ، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور تاکید نمود: گفت وگو تنها راهکار هر گونه اختلافی میان گروه های یمنی است.

بن زاید گفت: اینکه ریاض همه طرف های درگیر در یمن را به گفت وگو دعوت نموده، نشان دهنده رویکرد مشترک این کشور نسبت به برقراری ثبات در یمن و به منزله چارچوب مهمی برای انتها دادن به تنش ها در یمن و ایجاد همبستگی و اتحاد میان یمنی هاست.

بعضی منابع امنیتی نزدیک به شورای انتقالی خاطرنشان کردند: این شورا در حال حاضر کنترل پنج پایگاه دولت مستعفی و کاخ ریاست جمهوری و نیز ساختمان نخست وزیری در عدن را در دست دارد.

بعضی منابع بومی عدن نیز تاکید نمودند: یورش ها و بازداشت های فعالان مخالف کودتای شورای انتقالی جنوب (هم پیمان با امارات) افزایش یافته است. نیروهای مسلح این شورا و گارد امنیتی همراه با خودروهای زرهی و نظامی روز چهارشنبه به دو منطقه شیخ عثمان و دار سعد در عدن حمله کردند.

در این حمله تعدادی از خانه های مسکونی هدف قرار گرفته و بعضی از فعالان بازداشت شدند. همچنین ایست های امنیتی و ایست های بازرسی در خیابان های اصلی ایجاد شده و برای ترساندن شهروندان تیراندازی هوایی شد.

خطوط هوایی یمن نیز خاطرنشان کرد: پروازها از فرودگاه بین المللی عدن و نیز به مقصد این فرودگاه تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمدند و علت این امر عدم صدور مجوزهای پرواز در این فرودگاه است.

این مرکز طی بیانیه ای خاطرنشان کرد: شهروندان یمنی می توانند از فرودگاه سیئون در استان حضرموت در شرق این کشور استفاده نمایند.

ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان و امارات کنترل حریم هوایی یمن را در دست داشته و مجوزهای فعالیت هواپیماهای مسافربری خطوط هوایی یمن و نهادهای جهانی و بین المللی را صادر می نماید.

روز شنبه نیروهای شورای انتقالی جنوب که تحت حمایت امارات هستند تیپ ها و پایگاه های دولت مستعفی در عدن را پس از درگیری هایی که به کنترل بر کاخ ریاست جمهوری منتهی شد، به کنترل خود درآوردند.

صالح النود، سخنگوی شورای انتقالی جنوب که در انگلیس اقامت دارد، در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز اظهار کرد: در شرایط حاضر انصراف از کنترل عدن مطرح نیست ما برای یک دلیل خوب در عدن باقی می مانیم و آن حفظ ثبات است.

النود در ادامه گفت: تنها راه خروج از این بن بست بیرون کردن تمامی نیروهای حزب اصلاح اسلامی به عنوان یکی از ستون های دولت مستعفی از پایگاه های تحت کنترلشان و نیز همه چهره های سیاسی وابسته به شمال است.

سخنگوی شورای انتقالی اضافه نمود: اگر نیروهای حزب اصلاح همگی از جنوب بیرون شوند و به ساکنان جنوب یمن اجازه داده گردد خودشان قدرت را به دست بگیرند شروع بسیار خوبی خواهد بود. ما بر این باوریم که حزب اصلاح در دولت نفوذ و یا بر آن کنترل دارد.

وی در ادامه گفت: یکی از راه هایی که برای خروج از این بن بست وجود دارد انتقال مسؤولیت امنیت پایگاه ها به نیروهای گارد امنیتی، شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و یا پلیس عدن است.

النود در ادامه تاکید نمود: ساکنان جنوب یمن از این به بعد هرگز اینکه از قدرت کنار گذاشته شوند را نخواهند پذیرفت.

وی تاکید نمود: عربستانی ها باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند در جنگ بر نیروهای انصار الله پیروز شوند یا نه، اگر این را می خواهند باید ما را به رسمیت بشناسند و شورای انتقالی جنوب و دولت آن را در طول دوره انتقالی در جنوب بپذیرند.

این مسؤول شورای انتقالی یمن در ادامه گفت که نامه ای از بن سلمان دریافت نموده است.

او اضافه نمود: به بن سلمان می گویم اگر واقعا می خواهی در جنگ پیروز شوی ساکنان جنوب یمن شرکای قابل اعتمادی بوده و می توانی با آنها به شکل سازنده ای رایزنی کنی اما آنها در مقابل احتیاج دارند کنترل خود بر مناطق جنوب یمن را حفظ نموده و آن را از آن مسوولان فاسد وابسته به حزب اصلاح پاک نمایند.

النود ادامه داد: روند صلح تحت رهبری سازمان ملل بسیار به تاخیر افتاده و باید تغییراتی کند. تمام پایگاه های قدرت باید به دست ساکنان جنوب باشند و باید به جنوبی ها حاکمیت داده گردد و با آنها باید به عنوان یک شریک کامل در روند صلح رایزنی گردد.

النود گفت: ما همچنان می توانیم بخشی از یمن باشیم و هادی نیز می تواند رئیس جمهوری یمن باشد اما جنوب باید در دست جنوبی ها باشد.

او درباره مساله جدایی طلبان جنوب نیز گفت: نمی خواهم کوشش کنم از اینکه بگویم ما جدا خواهیم شد فرار کنم زیرا این مساله اکنون یک احتمال واقعی است، یکی از گزینه ها وجود دو دولت یکی در شمال و دیگری در جنوب است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "دولت مستعفی یمن: قبل از عقب نشینی جدایی طلبان عدن مذاکره نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت مستعفی یمن: قبل از عقب نشینی جدایی طلبان عدن مذاکره نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید