حوله های سنتی روستای جهانی خراشاد در چمدان گردشگران خارجی

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، حوله های سنتی روستای جهانی خراشاد بیرجند از آغاز امسال، سوغات چمدانی گردشگران سه کشور خارجی بود.

حوله های سنتی روستای جهانی خراشاد در چمدان گردشگران خارجی

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، فاطمه ذاکریان، مسئول شرکت تعاونی روستایی زنان خُراشاد گفت: از آغاز امسال گردشگران تایلندی 40میلیون ریال، گردشگران ایتالیایی 35میلیون ریال و گردشگران فرانسوی 25میلیون ریال از حوله های سنتی تولیدی زنان خُراشاد خرید کرده اند.

او افزود: از آغاز امسال همچنین سفارش هایی از شهر های مختلف کشور از جمله اصفهان، مشهد، زاهدان و بروجرد به صورت اینترنتی داشته ایم که تهیه 70 تن پوش حمام از جنس حوله های سنتی برای استان گلستان نمونه ای از این سفارش های اینترنتی است.

مسئول شرکت تعاونی روستایی زنان خُراشاد با بیان اینکه ماهانه 1000 تا 1200 متر حوله و پارچه سنتی با تلاش 75 بانوی خُراشادی در شرکت تعاونی روستایی زنان این روستا تولید می شود، گفت: این حوله ها و پارچه ها با عرض های 50، 60 و 70 سانتی متر و با قیمت های هر متر 70هزار، 350هزار و 450هزار ریال به بازار عرضه می شود.

ذاکریان افزود: تولیدات این شرکت تعاونی دیگر تنها به صورت حوله نیست و محصولاتی از جمله لباس نوزاد، تن پوش حمام، جلیقه مردانه، مانتو و سارافون نیز از جنس همان حوله ها، اما با تراکم های مختلف در این شرکت تولید می شود.

او گفت: شرکت تعاونی روستایی زنان خُراشاد 300 نفر عضو دارد و تاکنون هزار و 600 نفر در این شرکت آموزش حوله بافی و پارچه بافی را فرا گرفته اند که از این طریق برای خود و اعضای خانواده شان شغل ایجاد کرده اند.

روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی توبافی (حوله بافی)، آذر ماه سال گذشته (1397) ثبت جهانی شده است و هر چند توبافی از گذشته های دور در روستای خراشاد رونق داشته است ولی در راستا ثبت جهانی توبافی با افزایش تعداد کارگاه ها تولید این صنعت دستی رونق مضاعف گرفته است.

منبع: میراث آریا

به "حوله های سنتی روستای جهانی خراشاد در چمدان گردشگران خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوله های سنتی روستای جهانی خراشاد در چمدان گردشگران خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید