حال خوب دریاچه ارومیه با بارندگی های سیل آسای امسال، احتمال عبور از شرایط بحرانی

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، مدیر کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با اشاره به نتایج پایش های دریاچه ارومیه، گفت: نمودارهای تهیه شده از این دریاچه نشان می دهد بارش های ماه های فروردین و اردیبهشت موجب شده که وضعیت امیدوار کننده ای برای این دریاچه ایجاد شود و سطح آب آن نسبت به سال های گذشته افزایش یابد.

حال خوب دریاچه ارومیه با بارندگی های سیل آسای امسال، احتمال عبور از شرایط بحرانی

مصطفی منصورپور در گفت وگو با وبلاگ تصویر و سرگرمی، افزود: در اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران به صورت هفتگی منابع آبی کشور از جمله وضعیت دریاچه ارومیه را پایش می کنیم.

وی با اشاره به بارش های فراوان در فرودین و اردیبهشت ماه سال جاری اظهار کرد: نتایج ارزیابی های ما نشان می دهد که با توجه به میزان بالای بارندگی ها در ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری، وضعیت آب دریاچه ارومیه خوب بوده و سطح آب دریاچه بسیار بالاتر آمده است.

منصورپور ادامه داد: علاوه بر آن با آب شدن برف کوه هایی مانند رشته کوه های سهند که معمولا در اواخر بهار و تابستان رخ می دهد، در افزایش سطح آب این دریاچه تاثیر گذار است؛ از این رو سطح آب دریاچه ارومیه در فصل تابستان نسبت به فصل بهار کمتر نشده است.

مدیر کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه سال جاری تفاوت قابل توجهی از نظر سطح آب دریاچه ارومیه مشاهده نشده و وضعیت آن در سال جاری امیدوار کننده است، یادآور شد: نتایج گزارش میدانی اجرا شده از این منطقه نیز نشان می دهد که وضعیت دریاجه ارومیه نسبت به سال های گذشته متفاوت شده و سطح آب آن افزایش دارد.

مساحت آبی دریاچه ارومیه 3574 کیلومتر مربع

به گفته وی، نمودارهای تهیه شده از میزان سطح آب این دریاچه در سال جاری نشان می دهد که این منطقه وضعیت خوبی دارد و اگر بارش های نرمالی که در هر سال در این منطقه رخ دهد، سال جاری نیز ادامه داشته باشد، می توان ادعا کرد که دریاچه ارومیه از وضعیت بحرانی عبور کرده است.

وضعیت سطح آب دریاچه ارومیه در تیرماه سال جاری

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، دریاچه ارومیه از اواسط دهه 80 شروع به خشک شدن کرد و امروزه در خطر خشک شدن کامل واقع شده است. بررسی تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که در سال 2015 این دریاچه 25 تا 50 درصد مساحت خود را از دست داده است. دلایل بسیاری برای خشک شدن دریاچه ذکر شده است که از جمله می توان به خشکسالی، احداث بزرگراه بر روی دریاچه، استفاده بی رویه از منابع آب حوضه آبریز دریاچه، بارش کم برف و باران در سال های اخیر و احداث سد بر روی رودخانه های حوضه های آبریز این دریاچه اشاره کرد.

در اولین هفته از آبان 1394 خورشیدی، تراز آب دریاچه ارومیه 1270.04 متر اعلام شد که نسبت به آبان سال 1393 خورشیدی، 40 سانتیمتر کاهش نشان می داد.

در پی بارندگی های اخیر، مساحت دریاچه ارومیه در هفته نخست فروردین سال 98 (تا 3 فروردین) نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، 40 درصد افزایش یافته است و در تاریخ 3 فروردین ماه این وسعت به 2890 کیلومتر مربع رسیده است.

پر آب ترین تاریخ ثبت شده در این دوره پایش 27 مرداد سال 1377 با مساحت 5565 کیلومتر مربع و کمترین مساحت آبی این دریاچه مربوط به 19 مهرماه سال 1394 با وسعت 641 کیلومتر مربع بوده است.

حالا حال دریاچه ارومیه به برکت بارش های بهاری خوب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حال خوب دریاچه ارومیه با بارندگی های سیل آسای امسال، احتمال عبور از شرایط بحرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال خوب دریاچه ارومیه با بارندگی های سیل آسای امسال، احتمال عبور از شرایط بحرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید