جاذبه های دیدنی سیب و سوران Sib va Sooran

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، شهرستان سیب و سوران با دارا بودن 2 بخش مرکزی و هیدوچ در 400کیلومتری زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. بیش از 92 اثر تاریخی در سیب و سوران وجود دارد که 20 اثر از این تعداد به ثبت رسیده است. آثار تاریخی فراوانی در این منطقه وجود دارد که قلعه خشتی و گلی سب به عنوان یکی از مرتفع ترین بناهای کشور با قابلیت ضد زلزله از مهمترین این آثار است.صنایع دستی مختلف از جمله حصیر بافی، سوزن دوزی، سکه دوزی و گلیم بافی از جذابیت های دیگر شهرستان سیب و سوران است. در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با جاهای دیدنی سیب و سوران بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی سیب و سوران Sib va Sooran

قلعه سب

زیباترین و سالم ترین قلعه ای است که از دوران اسلامی سیستان و بلوچستان به جا مانده است. آیینه تمام نمای این قلعه که حاکمان صفویه و بعد از آن ها است، از جمله 27 بنای تاریخی استان است که هنوز پابرجاست. قلعه سب در اوایل قرن دوازدهم هجری مرکز حکمرانی حاکم محلی بوده است. نام قلعه سب از نام روستای سیب به معنی جایگاهی که در آن آب روان است، گرفته شده است. این واژه به طایفه های کهن در سراوان هم اطلاق می گردد.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

قلعه کنت

یکی از مهم ترین آثار باستانی روستای کنت قلعه ای است که در 15 کیلومتری بخش هیدوچ و در 45 کیلومتری شهر سیب وسوران واقع شده است.قلعه کنت متعلق به دوره افشاریه می باشد. این قلعه روی صخره های طبیعی در سه طبقه ساخته شده است و ورودی آن در قسمت جنوبی قلعه حدود 13متر از سطح زمین فاصله دارد.این قلعه توسط مردم عادی و با زور حاکم قدیم در سه طبقه ساخته شده است. که طبقه اول مخصوص غلامان وکنیزان و محل اسطبل اسب نگاه داری گاو و گوسفند های حاکم بوده است.طبقه دوم وسوم آن حاکم و اقوامش زندگی می کردند. مردم عادی حق زندگی در قلعه را نداشتند این قلعه از خشت وگل خام ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری کوه بیرک

کوه بیرک شهرستان سیب وسوران و ارتفاعات اطراف آن،از مناظر دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهرستان است، منطقه حفاظت شده جنگلی بیرک مکانی مناسب برای رویش گیاهان دارویی درمنه، آویشن گلدر و انواع گیاهان است.همچنین این کوه زیستگاه اصلی پلنگ ایرانی می باشد،کوه های سربه فلک کشیده این منطقه به مأمن امنی برای انواع پرندگان و حیوانات وحشی تبدیل شده است.

چشمه های آب درمانی پیر گیابان

یکی از مکان هایی که معمولا سالانه افراد بی شماری جهت درمان امراض پوستی به این مکان مسافرت می نمایند، چشمه های آب درمانی پیر گیابان در سیب و سوران است.این چشمه ها در دو دهنه کنار هم در تمامی سال های ترآبی و خشک سالی به صورت یکسان فعال هستند که سالانه ده ها نفر جهت مداوای امراض پوستی به این مکان مراجعه می نمایند.این چشمه ها با توجه به اینکه در کنار هم قرار دارند اما دارای خواص متفاوتی هستند، به طوری که ابتدا بیمار در یکی از این چشمه ها خود را با آب غسل داده و سپس در چشمه دیگر به صورت کامل آب تنی می نماید.

تپه ای که اجنه از آن نگهبانی می نماید

روستای آپاتان در 10 کیلومتری شهرستان سیب و سوران واقع شده است که در نزدیکی این روستا تپه شنی وجود دارد که میان بومیان منطقه به ریگ زرگران معروف است.در مورد این تپه داستان های متفاوتی توسط بومیان منطقه روایات می گردد، مشهور ترین روایت این است که گفته می گردد به هر میزان ریگ که از این تپه برداشته گردد، همان ریگ ها پس از مدتی ناپدید و به محل اصلی خود باز می گردند.بیشتر زرگران منطقه در گذشته برای ساخت گوشواره های محلی (در) از ریگ های این تپه استفاده می کردند که پس از گذشت زمان این تپه به تپه ریگ زرگران شهرت یافته است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "جاذبه های دیدنی سیب و سوران Sib va Sooran" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی سیب و سوران Sib va Sooran"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید