برقدار کردن 100 هزار چاه کشاورزی تا چهار سال آینده، نصب کنترهوشمند بر چاه های کشاورزی الزامی شد

به گزارش وبلاگ تصویر و سرگرمی، محمودی گفت: تا چهار سال آینده به تعداد 100 هزار چاه کشاورزی برق رسانی خواهد شد.

برقدار کردن 100 هزار چاه کشاورزی تا چهار سال آینده، نصب کنترهوشمند بر چاه های کشاورزی الزامی شد

به گزارش ، به نقل از صدا و سیما، حسین محمودی مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه های کشاورزی کشور با اشاره به برقدار کردن 100 هزار چاه کشاورزی تا چهار سال آینده، اظهار کرد: این طرح با تصویب شورای اقتصاد و شورای عالی انرژی کشور به شرکت توانیر واگذار شده است و به منظور جلوگیری از برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی نیز، به طور همزمان با اجرای این طرح، کنتورهای هوشمند بر روی چاه ها نصب می شود که این کنتورها میزان برداشت آب را کنترل خواهد کرد.

وی نصب پمپ های شناور را از دیگر ملزومات برق دار کردن چاه ها دانست و افزود: این پمپ ها 30 درصد مصرف برق را کاهش می دهد.

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه های کشاورزی کشور با بیان این که به نام بودن چاه ها برای اجرای این طرح الزامی است ادامه داد: تاکنون 75 هزار حلقه چاه به نام شده که شرایط برق دار شدن را دارد بنابراین در مرحله نخست این طرح این 75 هزار حلقه چاه در سه سال برق دار و صرفه جویی 1/2 دهم میلیارد دلاری حاصل از سوخت به شرکت توانیر ارائه می شود.

محمودی افزود: البته رقم پرداختی به توانیر کمتر از یک چهارم سرمایه گذاری در بخش های تولید، انتقال و توزیع برق رسانی به این چاه ها از سوی شرکت توانیر است.

وی گفت: هزینه برداشت آب از چاه های کشاورزی برق دار شده یک دهم چاه های دارای موتورهای دیزلی است که این موضوع سبب افزایش تقاضا از سوی کشاورزان برای برقدار کردن چاه های کشاورزی است.

تجهیز حدود 66 درصد چاه های کشاورزی یزد به کنتور هوشمند

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه های کشاورزی کشور با بیان اینکه تعداد چاه های برق دار کشاورزی در اوایل انقلاب 2 هزار حلقه بود؛ افزود: در حال حاضر 200 هزار حلقه چاه کشاورزی در کشور برق دار شده است.

محمودی ادامه داد: سالیانه بیش از 4 میلیارد لیتر گازوئیل برای برداشت آب از چاه های کشاورزی دیزلی مصرف می شود.

وی با اشاره به توجیه اقتصادی برق دار شدن چاه های کشاورزی نسبت به چاه های دیزلی بیان کرد: قیمت هر لیتر گازوئیل در بازارهای بین المللی 55 تا 60 سنت است در حالی که گاز با قیمت 11 تا 15 سنت عرضه می شود که این اختلاف 30 سنتی برای کشور صرفه جویی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "برقدار کردن 100 هزار چاه کشاورزی تا چهار سال آینده، نصب کنترهوشمند بر چاه های کشاورزی الزامی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقدار کردن 100 هزار چاه کشاورزی تا چهار سال آینده، نصب کنترهوشمند بر چاه های کشاورزی الزامی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید